Unfortunately, the unit pricing on the labels you see at the grocery store isn’t always reliable.
you’re able to then use that unit price to see if you’re getting the best deal.
Will the 45-ounce jar of sauce at $3.69 save or cost you money?
That means that 31 states don’t have firm requirements for these pricing labels.
you’re free to check the pricing laws and regulations for your state fromthis NIST page.
Even more curious, the pricing for laundry detergent seemed off.
In his case, the larger size of the same laundry detergent brand and product cost more.
There was no per unit price label to highlight that difference…but maybe that was the point.
But at least the shopper who is paying attention can readily identify the deception.
Worse, I’ve seen volume and weight measures used on similar products.
bottle of Alcon Opti-Free contact solution costs $8.99, while the twin pack, with 20 oz.
total, costs $18.99$1 more than two single bottles," he points out.
If you break down the math, things get more confusing.
The shelf tag measures the price per pint for some reason, and a pint is sixteen ounces.
States with pricing regulations have set guidelines for how much error is allowed on the price labels.
We shoppers might feel differently about that.
This is tedious and annoying, but it’s the only way to compare prices for sure.
Photo bylupuliuss(Shutterstock),Mike Mozart.