(Werefansof the $4/day cookbook, but thats $4 per person.

Here, Jen is feeding 7 people for $3 a meal.)

Theres no real magic here.

Its all basically smart shopping and planning.

The most important part of her plan, though, is the rotation of the cheap ingredients.

We eat dinner on a two week rotation, lunch and breakfast on a weekly rotation.

Yes, it can get a little boring.

When that happens, I go looking for something else that uses primarily those same cheap ingredients.

God bless the Internet.

How I Feed a Family of Seven for $300 a Month| Life in the Circus viaForbes

Photo byo5com.